, , , ,

قطع عضو زیر زانو

پای مصنوعی زیر زانو

قطع عضو زیر زانو

ازبین قطع عضوها در اندام تحتانی ، قطع عضو زیر زانو متداولترین نوع است. در این قطع عضو می توان انتظار عملکرد نزدیک به نرمال را داشت و علت آن حفظ مفصل زانوست که به قطع عضو امکان راه رفتن با مصرف انرژی کمتر، نسبت به سایر قطع عضو های اندام تحتانی را می دهد.نکته دیگر فاصله اندام قطع شده با زمین است که در زیر زانوهایی با طول متوسط و کوتاه،امکان استفاده از پنجه ها وقطعات مختلف متناسب با سطح فعالیت و خواسته های قطع عضو را به پروتزیست می دهد.

 

موارد تجویز قطع عضو زیر زانو

به طور کلی قطع عضو زیر زانو در هر زمانی که بیماری یا ترومای اولیه را نتوان با روش های معمول درمان کرد ، تجویز می شود.

 • در موارد عفونت شدید پنجه پا که معمولا با دیابت همراه است
 • در بیماری عروق محیطی با گانگرن(قانقاریا) در قسمت دیستال
 • علتهای تروماتیک

خدمات پروتز

پروتز زیر زانو باید بر اساس هر بیمار و با توجه به نیاز های فرد و فاکتورهای مهم برای او طراحی شود . عملکرد پروتز زیبایی و وزن آن سه فاکتور مهم در پروتز هستند . بررسی ها نشان می دهد که عملکرد پروتز مهم تر از زیبایی بوده و هردوی آن ها مهم تر از وزن پروتز هستند . استفاده از پروتز بستگی به راحتی پروتز ، میزان هماهنگی عملکردی پروتز با نوع فعالیت فرد ، زیبایی ، دوام و میزان احساس ثبات فرد دارد . یک پروتز زیر زانو از پنج بخش اصلی تشکیل شده است :

 1. واسط بین استامپ (باقی مانده عضو) و سوکت
 2. سیستم تعلیق برای نگه داشتن استامپ درون سوکت
 3. سوکت پروتز که استامپ داخل آن قرار می گیرد
 4. لوله یا ساق پروتز که به پنجه متصل می شود
 5. پنجه پروتز

برای تجویز پروتز زیر زانو ابتدا باید ارزیابی دقیق بیمار قطع عضو زیر زانواز نظر شرایط پزشکی ، شرایط و شکل استامپ ،سطح فعالیت ، محیط زندگی ، محیط کار، خواسته ها ونیازها توسط پروتزیست وتیم توانبخشی صورت گیرد ، سپس نوع سوکت ، سیستم تعلیق و قطعات لازم توسط پروتزیست تجویز شود.

جهت مطالعه پنجه کربنی هوشمند biom کلیک کنید.

انواع واسط های سوکت

واسط ها بین حساس فرد و سطح سخت سوکت قرار می گیرند و می توانند نقش مدیریت حجم ، ضربه گیری (cushioning) و تعلیق داشته باشند که شامل انواع جوراب ها ، فوم ها و ژل لاینر ها می شوند.

 

جوراب برای زیر زانو جوراب سیلیکونی

 

 • جوراب ها : قدیمی ترین نوع واسط ها هستند که در مدیریت حجم و ضربه گیری نقش دارند .جوراب ها ضخامت های مختلفی دارند که فرد در صورت تغییر حجم استامپ در طول روز می تواند ضخامت یا تعداد آن ها را کم یا زیاد کند .
 • فوم ها : نسبت به جوراب ها خاصیت ضربه گیری بیشتری دارند که از سطح داخلی شکل استامپ و از سطح خارجی شکل سوکت را دارند . به همین دلیل فیتینگ خوبی ایجاد می کنند.

مزیت فوم ها

 • در جایی که لازم باشد با تغییر دادن ضخامت می توان خاصیت ضربه گیری را افزایش یا کاهش داد .

 • فوم ها نسبت به ژل لاینر ها خاصیت عایق کمتری دارند در نتیجه خنک تر می باشند .

 • برای کسانی که به ژل لاینر ها حساسیت دارند ، جایگزین مناسبی می تواند باشد .

 • در مواردی می توان از آن ها برای ایجاد تعلیق آناتومیک استفاده کرد .

 • هزینه کمتری نسبت به ژل لاینرها دارند.

 •  ژل لاینرها :پرتزهای ژل لاینری ، پیشرفت بزرگی در تکنولوژی بود که از حدود سال 1980 آغاز شد. واژه ژل لاینر اغلب برای            لاینرهای ساخته شده از سیلیکون ، ترموپلاستیک الاستومرها وپلی اورتان ها استفاده شده است. ژل لاینرها ضریب اصطکاک بالاتری    نسبت به فوم ها دارند ، به پوست چسبیده و نقش یک لایه پوست را بازی می کنند و از پوست بیمار در برابر پارگی ، ساییدگی وخراشیدگی محافظت می کنند.

 

سیلیکون درمو اوسرژل لایalpsشل سیلیکون

 

ترمو پلاستیک الاستومرها نرم تر هستند و بیشتر مثل بافت نرم عمل می کنند در حالی که سیلیکون و اورتان سخت تر هستند. پس می توان نتیجه گرفت که ترموپلاستیک الاستومرها برای قطع عضوهایی با استامپ استخوانی و بافت نرم کم ، مناسب تر هستند و برای افرادی با بافت نرم زیاد ، سیلیکون و اورتان به خاطر کنترل بیشتری که به پوست می دهند مناسب تر هستند.ژل لاینرها ضخامت و مشخصات متفاوتی دارند که برای استامپ های مختلف با طول و بافت نرم متفاوت استفاده می شوند و برای افرادی که شکل استامپ خاصی دارند ، می توانند  به صورت سفارشی ساخته شوند.لاینرها کاور پارچه ای  دارند که باعث راحت تر پوشیدن پروتز می شود. این کاور به گونه ای است که کشیده شدن در جهت طولی را کاهش و اجازه کشیده شدن محیطی را می دهد.

انواع سیلیکون و ژل لاینر

جهت مطالعه پنجه هیدرولیک motion foot اینجا کلیک کنید.

سیستم های تعلیق

روشهایی که برای نگه داشتن استامپ ( اندام باقیمانده از قطع عضو ) درون سوکت پروتز استفاده شده ، تعلیق نامیده می شود. این روشها در راستای به حداقل رساندن حرکت بین استامپ و سوکت کار می کند که تاثیر مهمی در عملکرد ، زیبایی و وزن پروتز دارند. روشهای سنتی تعلیق شامل انواع آناتومیک ، مکانیکال و اتمسفریک می باشند که در مقاله بعدی به شرح این سیستمها و انواع سوکت می پردازیم.

 

 

منبع : Atlas of Amputation and Limb Deficiencies Fourth Edition

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] برای مطالعه انواع واسط در قطع عضو زیر زانو اینجا کلیک کنید […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *