, , ,

مفصل زانو 3R60

مفصل زانو 3R60

معرفی

مفصل زانو 3R60 ، مفصلی 5 محوره است و به صورتی است که در قسمت قدامی دارای طراحی 4 محوره مرسوم می باشد ، با این تفاوت که در قسمت خلفی بارهای مفصل به وسیله یک محور اضافه جدا شده است. این طراحی خاص اجازه دو عملکرد متفاوت در طول فازهای stance و swing را میدهد که توسط دو مجموعه هیدرولیکی- فنری کنترل میشود.

برای مطالعه و آشنایی با پنجه هوشمند ELAN اینجا کلیک کنید .

آنالیز راه رفتن در افراد سالم نشان میدهد که زانوی پای سالم اندکی قبل از تماس پاشنه پا با زمین خم می شود و این فرایند مهم پایه عملکرد مفصل زانوی 3R60 است.
محور چرخش در مفصل 3R60 همانند سایر مفاصل 4 محوره عقب تر از مفصل قرار می گیرد که باعث ایجاد ثبات بیشتر می شود.

عملکرد خاص در طول فاز STANCE

نکته حائز اهمیت در این مفصل ، عملکرد خاص آن تحت عنوان Stance Flexion است که عمل خم شدن زانو در پای سالم را تقلید میکند . در این حالت به علت حرکت محور چرخش زانو به سمت عقب ،ثبات زانو بیشتر می شود.
Stance Flexion کنترل شده تا 15 درجه نیرو را بر روی هر دو اندام سالم و قطع عضو کاهش میدهد . کاهش نیروهای وارد شده بر روی استامپ ، لگن و ستون فقرات باعث ایجاد الگوی گیت طبیعی تر در بیمار می شود.

عملکرد مفصل 3R60 در فاز حرکتی Swing توسط یک پمپ هیدرولیکی ،وحرکت stance flexion توسط یک پمپ ابداعی هیدرولیکی- فنری کنترل می شود.

برای مطالعه و آشنایی با پروتزهای بالای زانو اینجا کلیک کنید.

مزایا

طراحی چند محوره مفصل زانوی 3R60 به صورت موثری طول پروتز را هنگام فاز حرکتی Swing کاهش میدهد تا خطر لغزش را برای بیماران به حداقل برساند.

این مفصل برای بیماران با وزن های متفاوت ، سطوح فعالیتی متفاوت و همچنین جهت راه رفتن روی سطوح ناهموار و شیبدار تا 15 درجه قابل تنظیم می باشد.
این حالت مفصل سبب کاهش میزان آسیب به هر دو اندام سالم و قطع عضو و همچنین ستون فقرات و لگن می شود و نهایتا الگوی راه رفتن فرد را به الگوی طبیعی نزدیک میکند.

وزن کم این مفصل و زاویه خم شدن تا حداکثر 150 درجه ، آزادی حرکت بیشتری به بیمار میدهد و این امکان را به فرد میدهد تا به راحتی با شرایطی از قبیل نشستن در ماشین و یا صندلی هواپیما خود را سازگار کند.

موارد استفاده

مفصل زانوی 3R60 برای قطع عضو های روی زانو، بالای زانو و همچنین قطع عضو از ناحیه لگن (کانادین) با سطح فعالیت پایین و متوسط می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

 

منبع : WWW.OTTOBOCK.COM

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *