, , ,

پروتز زیر زانو

پروتز زیر زانو

انواع سوکت زیر زانو

سوکت زیر زانو با پیشرفت و کشف مواد جدید در حال تکامل است . صرف نظر از طرح نهایی سوکت ، اولین قدم در ساخت پروتز زیر زانو ، قالبگیری از اندام باقیمانده ( استامپ ) است که می تواند به صورت سنتی ، اسکن و سیستم CAD و یا MRI صورت گیرد .

سیستم cad

بعد از قالبگیری ما شکل اندام باقیمانده ( استامپ ) را در مدل  Positive داریم و اصلاحات روی این مدل بر اساس یکی از روشهای Hybrid Design , Total Surface Bearing , Patellar Tendon Bearing می تواند صورت گیرد .

جهت آشنایی با پنجه کربنی متحرک اوسر اینجا کلیک کنید .

Patellar Tendon Bearing

روش PTB روش سنتی تری است و بر اساس وزن گیری از مناطقی است که قابلیت تحمل فشار بیشتری دارند ، بدین طریق که هنگام اصلاحات روی مدل Positive گچی از مناطقی که قابلیت تحمل فشار دارند گچ بر می داریم و در مناطق حساس گچ اضافه می کنیم . روش PTB برای کسانی که در طولانی مدت از این روش استفاده کرده اند مناسب است. در این روش یکسری از مناطق فشار زیاد تحمل می کنند که می تواند باعث ایجاد تغییرات در اندام ویا مشکلات پوستی شود .

patellar tendon bearing

در حالی که یکسری دیگر از نقاط فشار بسیار کم و یا هیچ فشاری تحمل نمی کنند که باعث تفاوت فشار زیاد و غیر ضروری در استامپ می شود .

جهت آشنایی با انواع سیستم تعلیق پروتز زیر زانو اینجا کلیک کنید .

Total Surface Bearing

این روش با ظهور ژل لاینرها تکامل پیدا کرد زیرا ژل لاینرها باعث افزایش اعمال فشار یکنواخت بر روی سطح استامپ می شوند . در این سیستم از مدل Positive به صورت عمومی ، متناسب با تراکم بافت از محیط کم می کنیم .

سوکت زیر زانو

این نوع سوکت یک فشار ثابت بر ژل لاینر وارد می کند که شکل آناتومی بدن را به خود می گیرد . در این روش اصلاح قالب ، اصلاحات بوسیله سیستم CAD می تواند دقیق تر انجام شود . این روش به علت تفاوت فشار کمتر در سوکت بهتر از روش PTB است و می تواند جریان خون بهتری در اندام بوجود آورد .

Hybrid Design

این روش در پروتز زیر زانو جنبه هایی از پروتز PTB و جنبه هایی از پروتز TSB را دارد . با اینکه روش Total Surface Bearing تفاوت فشار درون سوکت را کم می کند ولی ژل لاینرها در کم کردن فشار موضعی در مناطق حساس مانند سر استخوان نازک نی و انتهای پایینی استخوان درشت نی محدودیت دارد و می تواند فشار غیر قابل تحملی را به قطع عضو وارد کند .

سیستم cad

برای تعیین وقت مشاوره رایگان برای ساخت پروتز و انتخاب قطعات مناسب اینجا کلیک کنید .

 

 

 

 

منبع : Atlas of Amputation and Limb Deficiencies Fourth Edition

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *